FCR1WSJT-52-6K8
Part Number
FCR1WSJT-52-6K8
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 6.8K OHM 5% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Power (Watts) 1W
Features Flame Proof, Safety
Resistance 6.8 kOhms