FCR1WSJT-52-13K
Part Number
FCR1WSJT-52-13K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 13K OHM 5% 1W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Resistance 13 kOhms
Power (Watts) 1W