FCR1WSJT-52-120K
Part Number
FCR1WSJT-52-120K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 120K OHM 5% 1W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient 0/ -700ppm/°C
Resistance 120 kOhms
Power (Watts) 1W