FCR-50JR-52-100K
Part Number
FCR-50JR-52-100K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 100K OHM 5% 1/2W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Resistance 100 kOhms