FCR-25JT-52-7R5
Part Number
FCR-25JT-52-7R5
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 7.5 OHM 5% 1/4W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Features Flame Proof, Safety
Resistance 7.5 Ohms