FC0204JT-52-360R
Part Number
FC0204JT-52-360R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 360 OHM 5% 0.4W AXIAL
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Resistance 360 Ohms
Features Flame Proof, Safety
Power (Watts) 0.4W
Temperature Coefficient -500/ +300ppm/°C