CS1206KRX7R9BB222
Part Number
CS1206KRX7R9BB222
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description CAP CER 2200PF 50V X7R 1206
Height - Seated (Max) -
Failure Rate -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated 50V
Lead Spacing -
Capacitance 2200 pF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Temperature Coefficient X7R
Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)