CS0805JRNPOBBN101
Part Number
CS0805JRNPOBBN101
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description CAP CER 100PF 500V C0G/NPO 0805
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Failure Rate -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Capacitance 100 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Spacing -
Voltage - Rated 500V
Temperature Coefficient C0G, NP0
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Thickness (Max) 0.030" (0.75mm)