CS0603KRX7R8BB154
Part Number
CS0603KRX7R8BB154
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description CAP CER 0.15UF 25V X7R 0603
Height - Seated (Max) -
Failure Rate -
Ratings -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Tolerance ±10%
Capacitance 0.15 µF
Voltage - Rated 25V
Lead Spacing -
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Temperature Coefficient X7R
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)