CFR50SJT-52-20K
Part Number
CFR50SJT-52-20K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 20K OHM 5% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Resistance 20 kOhms