CFR3WSJT-73-160K
Part Number
CFR3WSJT-73-160K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 160K OHM 5% 3W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Resistance 160 kOhms
Power (Watts) 3W
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)