CFR25SJT-52-180K
Part Number
CFR25SJT-52-180K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 180K OHM 5% 1/4W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient 0/ -700ppm/°C
Resistance 180 kOhms