CFR100JR-52-51K
Part Number
CFR100JR-52-51K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 51K OHM 5% 1W AXIAL
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Resistance 51 kOhms
Power (Watts) 1W
Temperature Coefficient ±350ppm/°C
Size / Dimension 0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)