CFR-50JT-52-220R
Part Number
CFR-50JT-52-220R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 220 OHM 5% 1/2W AXIAL
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Resistance 220 Ohms