CFR-50JR-52-1M5
Part Number
CFR-50JR-52-1M5
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 1.5M OHM 5% 1/2W AXIAL
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Size / Dimension 0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
Temperature Coefficient 0/ -1500ppm/°C
Resistance 1.5 mOhms