CFR-25JT-52-10M
Part Number
CFR-25JT-52-10M
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 10M OHM 5% 1/4W AXIAL
Specification document Datasheet
Product attributes
Part Status Active
Tolerance ±5%
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Size / Dimension 0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient 0/ -1500ppm/°C
Resistance 10 mOhms