CFR-12GR-52-56K
Part Number
CFR-12GR-52-56K
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RES 56K OHM 2% 1/6W AXIAL
Part Status Active
Power (Watts) 0.167W, 1/6W
Composition Carbon Film
Features Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient -500/ +350ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.075" Dia x 0.134" L (1.90mm x 3.40mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
Tolerance ±2%
Resistance 56 kOhms