AHP50AJB-430R
Part Number
AHP50AJB-430R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 430 OHM 5
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Features -
Tolerance ±5%
Failure Rate -
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 430 Ohms
Composition Wirewound
Power (Watts) 50W
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Size / Dimension 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)