AHA80AFB-1K43
Part Number
AHA80AFB-1K43
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 1.43K OHM
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Tolerance ±1%
Power (Watts) 80W
Resistance 1.43 kOhms
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Lead Style M5 Threaded
Size / Dimension 2.598" L x 1.850" W (66.00mm x 47.00mm)