AHA50AFB-2R67
Part Number
AHA50AFB-2R67
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.67 OHM
Failure Rate -
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Tolerance ±1%
Composition Wirewound
Power (Watts) 50W
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Resistance 2.67 Ohms
Size / Dimension 1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)