AHA500FB-7R87
Part Number
AHA500FB-7R87
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 7.87 OHM
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Resistance 7.87 Ohms
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Size / Dimension 0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)