AHA500FB-0R24
Part Number
AHA500FB-0R24
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 0.24 OHM
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Features -
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Lead Style Solder Lugs
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)
Resistance 240 mOhms
Size / Dimension 0.591" L x 0.650" W (15.00mm x 16.50mm)