AHA25AFB-75R
Part Number
AHA25AFB-75R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 75 OHM 1%
Specification document
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 75 Ohms
Tolerance ±1%
Composition Wirewound
Power (Watts) 25W
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max) 0.587" (14.90mm)
Size / Dimension 1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)