AHA25AFB-2K05
Part Number
AHA25AFB-2K05
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASSIS MOUNT 2.05K OHM
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Tolerance ±1%
Resistance 2.05 kOhms
Composition Wirewound
Power (Watts) 25W
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Height - Seated (Max) 0.587" (14.90mm)
Size / Dimension 1.063" L x 1.063" W (27.00mm x 27.00mm)