AHA10AFB-3R
Part Number
AHA10AFB-3R
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASIS MOUNT 3.0 OHM 1%
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 3 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Height - Seated (Max) 0.429" (10.90mm)
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Size / Dimension 0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)