AHA10AFB-2R7
Part Number
AHA10AFB-2R7
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASIS MOUNT 2.7 OHM1%
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 2.7 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Height - Seated (Max) 0.429" (10.90mm)
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Size / Dimension 0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)