AHA10AFB-2R2
Part Number
AHA10AFB-2R2
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description RESISTOR CHASIS MOUNT 2.2 OHM 1%
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Features -
Failure Rate -
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Resistance 2.2 Ohms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 10W
Height - Seated (Max) 0.429" (10.90mm)
Composition Wirewound
Lead Style Solder Lugs
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Package / Case Axial, Box
Operating Temperature -55°C ~ 250°C
Size / Dimension 0.748" L x 0.787" W (19.00mm x 20.00mm)