AC0805JRNPO0BN821
Part Number
AC0805JRNPO0BN821
Manufacturer YAGEO
Other part numbers
Description CAP CER 820PF 100V C0G/NPO 0805
Specification document
Product attributes
Part Status Active
Features -
Tolerance ±5%
Height - Seated (Max) -
Failure Rate -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Ratings AEC-Q200
Capacitance 820 pF
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Lead Spacing -
Temperature Coefficient C0G, NP0
Voltage - Rated 100V
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Lead Style -
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)